Masaż relaksacyjny polega na intuicyjnym dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu, ugniataniu czy rozcieraniu obolałych i napiętych miejsc oraz części ciała w celu zmniejszenia bólu, rozluźnienia istniejących napięć i uspokojenia osoby masowanej. W związku z powyższym masaż relaksacyjny jest w swojej istocie masażem leczniczym.
Celem zabiegu jest również zrelaksowanie osoby masowanej, uspokojenie jej, utrzymanie pełnej ruchomości stawów, a także wyrównanie krążenia energii witalnej.
Do najczęściej stosowanych obecnie masaży relaksacyjnych oddziałujących również leczniczo należą masaże: aromaterapeutyczny, energetyzujący, rytmiczny i synchroniczny.
Aromaterapia to metoda lecznicza traktująca pacjenta jako swoistą całość. Jej celem jest poprawa ogólnej kondycji organizmu poprzez przywrócenie homeostazy w ustroju. Narzędziami wykorzystywanymi w tym celu są naturalne olejki eteryczne.
Istnieją trzy drogi, dzięki którym olejki eteryczne mogą przedostać się do organizmu człowieka. Jest to układ oddechowy, gdzie za pośrednictwem naczyń włosowatych cząsteczki olejków przenikają do krwiobiegu. Jeżeli korzystamy z olejków podczas kąpieli, masażu, za pomocą kompresów, czy okładów, związki chemiczne w nich zawarte przedostają się do organizmu przez skórę. Mogą się one również przedostać przez układ trawienny, lecz ta metoda jest coraz częściej odradzana przez specjalistów aromaterapii.
Wykorzystanie olejków eterycznych w leczeniu lub wspomaganiu leczenia jest stosowane w przypadkach: bólów stawów, mięśni, głowy, napięcia nerwowego, stresu, obniżenia odporności, trudności z zasypianiem.
Podstawowym zabiegiem w aromaterapii jest aromaterapeutyczny masaż relaksacyjny, łączący lecznicze właściwości płynące z masażu z właściwościami olejków eterycznych. Masaż wpływa na cały organizm, a ciepło wytwarzane przez ręce terapeuty ułatwia przenikanie olejków eterycznych przez skórę. Dodatkowym bodźcem jest unosząca się w całym pomieszczeniu woń olejków stosowanych do zabiegu. Do relaksacyjnego masażu aromaterapeutycznego stosujemy mieszankę olejku eterycznego z bazowym w odpowiedniej proporcji. Mieszanka zapachowa uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, ale zapach musi być także zaakceptowany przez osobę masowaną. Najczęściej wykonuje się masaż całego ciała. Czas trwania zabiegu wynosi od 45 do 70 minut, a przeprowadza się go codziennie lub co drugi dzień. Liczba zabiegów w serii uzależniona jest od indywidualnej reakcji osoby masowanej.
Przed przystąpieniem do masażu należy przeprowadzić wywiad z osobą masowaną, na podstawie którego będzie można przygotować odpowiednią kompozycję olejków zapachowych, dostosowanych do jej upodobań lub schorzenia.
Przykładowe mieszanki aromaterapeutyczne stosowane w masażu, działające leczniczo i odprężająco:
1. Kompozycja przy bezsenności: 5 kropli olejku lawendowego + 5 kropli olejku majerankowego + 20 ml olejku ze słodkich migdałów.
2. Kompozycja antystresowa: 4 krople olejku lawendowego + 3 krople olejku jałowcowego + 3 krople olejku cytronelowego + 20 ml olejku ze słodkich migdałów.
3. Kompozycja przy zmęczonych i obolałych mięśniach: 3 krople olejku bazyliowego + 3 krople olejku lawendowego + 2 krople olejku majerankowego + 2 krople olejku rozmarynowego + 20 ml olejku słonecznikowego.
4. Kompozycja przy kurczach łydek: 4 krople olejku cyprysowego + 3 krople olejku jałowcowego + 3 krople olejku lawendowego + 20 ml olejku słonecznikowego.
Relaksacyjny masaż aromaterapeutyczny rozpoczyna się w pozycji leżenia przodem od masowania kręgosłupa i grzbietu, następnie masuje się tylne strony kończyn dolnych wraz z pośladkami. Po zmianie pozycji, w leżeniu tyłem, w pierwszej kolejności wykonuje się masaż przednich stron kończyn dolnych, potem masuje się brzuch, klatkę piersiową, kończyny górne, szyję oraz twarz i głowę.
Tak więc relaksacyjny masaż aromaterapeutyczny jest świetną formą walki z napięciem, przemęczeniem i stresem. Pozwala oderwać się od codzienności, rozluźnić i ponownie nabrać sił witalnych.
środa, 22 czerwca 2011
piątek, 15 kwietnia 2011
Olejki a leczenie trądziku
Olejki wydalane są z ustroju przez płuca wraz z powietrzem wydychanym, przez nerki (wraz z moczem), przez wątrobę (wraz z żółcią), przez skórę (wraz z potem i łojem). Olejki wywierają bezpośredni wpływ leczniczy na zmiany trądzikowe oraz prekursory zmian trądzikowych. Do leczenia trądziku stosuje się inhalacje lub kąpiele aromatyczne.
Aromatyczne kąpiele przeciwtrądzikowe: olejek herbaciany, olejek szałwiowy, olejek tymiankowy, olejek cynamonowy, olejek lawendowy, olejek jałowcowy lub olejek geranium. Do wody kąpielowej wlać łagodnie pachnący płyn kąpielowy, a następnie dolać 8-10 kropli olejku i energicznie zamieszać. Kąpiel aromatyczna powinna trwać 30 minut. Całe ciało należy obficie i często opłukiwać wodą z olejkiem.
Inhalacje: za pomocą specjalnych lampek wodnych lub olejowych należy rozpraszać zapach wymienionych wcześniej olejków lub preparatów złożonych w pomieszczeniu w którym się przebywa. Ten sam efekt można uzyskać gotując na małym ogniu wodę, do której wprowadzono uprzednio 8-10 kropli olejku. Przed udaniem się na spoczynek proponuję także zraszać pościel mieszanką olejkowo -alkoholową (alkohol czysty 40-70% w ilości 50 ml + 10 kropli olejku herbacianego lub olejku lawendowego).
Olejki przeciwtrądzikowe dostępne w sklepie internetowym Aroma Group ®.
piątek, 1 kwietnia 2011
Olejki na bóle menstruacyjne
Aromaterapia może być z powodzeniem wykorzystywana do usuwania bądź łagodzenia problemów menstruacyjnych.
Przy występującej w zespole napięcia przedmiesiączkowego bolesności piersi zaleca się zimne okłady lawendowe.
Na zmęczenie, drażliwość i napięcie pomocna okaże się kąpiel z olejkami rozmarynowym, lawendowym i rumiankowym.
Leczenie bolesnych miesiączek polega na delikatnym masażu brzucha roztworami olejków o działaniu przeciwskurczowym np. cyprysowym, rumiankowy, jaśminowy i lawendowym.
Przy obfitych miesiączkach można delikatnie masować brzuch olejkiem różanym, geraniowym, cynamonowym lub cyprysowym, rozpuszczanym w oleju z pestek winogron lub migdałowym. (Na jeden masaż kilka kropli olejków eterycznych na łyżkę stołową oleju-nośnika).
Na ogólne dolegliwości okresu menopauzy, takie jak uderzenia gorąca, zmęczenie i rozdrażnienie, korzystnie wpływa m.in. kąpiel z dodatkiem olejku bazyliowego i cyprysowego.
Olejek lawendowy, różany i cynamonowy oraz olej do masażu z pestek winogron i olej migdałowy (ze słodkich migdałów) możesz nabyć w sklepie internetowym Aroma Group ®.
piątek, 18 marca 2011
Olejki jako afrodyzjaki
Najlepszym afrodyzjakiem jest jaśmin. Jaśmin jest kwiatem nocy, a jak wiadomo najbardziej skuteczne olejki afrodyzjakowe pochodzą ze śnieżno-białych, zapylanych przez ćmy kwiatów, a jaśmin jest królem pośród nich.
Drzewo sandałowe jest fantastycznym afrodyzjakiem zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Znany jest od stuleci jako środek uspokajający, służący tworzeniu nastroju medytacji, spokoju, łagodzeniu napięć. Zapach olejku początkowo niezbyt mocny, z czasem nasila się.
Natomiast z liści i gałęzi drzewa cynamonowego destyluje się gęsty, płynny, ostro pachnący olejek cynamonowy, stosowany w przemyśle perfumeryjnym. Cynamon od dawien dawna używano jako afrodyzjak.
Olejek rozmarynowy jest znanym od starożytności środkiem pobudzającym i podniecającym. Był głównym składnikiem słynnej “wody królowej Węgier” leczniczych perfum, których autorką była Elżbieta Łokietkówna - Królowa Węgier w XIV wieku.
Szałwia muszkatołowa działa pobudzająco. Jest znana od starożytności m.in. jako środek pobudzający do miłości. W terapii zapachowej poleca się wyciąg z tej rośliny jako afrodyzjak.
Olejek cynamonowy i sandałowy możesz nabyć w sklepie Aroma Group®. Jako afrodyzjak polecamy również kompozycję zapachową Kamasutra - ekscytujące połączenie zapachu róży i afrodyzjaków.
piątek, 11 marca 2011
Jak stosować i korzystać z olejków?
1. Skropić olejkiem wycieraczkę pod drzwiami domu.
2. Aby twoja pościel lub odzież wspaniale pachniała przed prasowaniem dodaj do wody kilka kropel i wlej do żelazka.
2. Aby twoja pościel lub odzież wspaniale pachniała przed prasowaniem dodaj do wody kilka kropel i wlej do żelazka.
3. Cieniutkie drewienka nasączone olejkiem /np wspomagającym koncentracje/ i wstawione na biurko do pojemniczka poprawią komfort pracy.
4. Jeśli chcesz usunąć nieprzyjemny zapach popiołu, wsyp trochę piasku do popielniczki i nasącz go olejkiem lawendowym.
5. Kompozycje ze sztucznych kwiatów skropić olejkiem o ulubionym zapachu.
6. Można stworzyć mydło w/g indywidualnych potrzeb i upodobań dodając do mydła w płynie ulubiony olejek.
7. Aby usunąć nieprzyjemny zapach potu włóż do buta drewienko nasączone olejkiem.
8. Nasącz chusteczkę olejkiem lawendowym lub innym ulubionym zapachem i umieść w szafie, a Twoja odzież będzie pachnieć świeżością.
9. Do aromatycznych kąpieli polecamy dodanie 5-7 kropel naturalnego olejku eterycznego.
10. Do parowników zawieszonych na grzejnikach i kaloryferach do naczynia dodać 5 do 15 kropel wybranego olejku.
11. Aby aromatyzować powietrze w mieszkaniu skropić chodnik lub dywan /po wyschnięciu nie pozostawia plam/.
12. Do oleju do masażu /z pestek winogron/ dodać naturalnego olejku eterycznego o pożądanych właściwościach nierozgrzewający, ujędrniający, uspokajający.
13. Do inhalacji należy stosować tylko naturalne olejki eteryczne.
14. Można nasączyć gazik olejkiem zapachowym i na początku odkurzania wciągnąć go do środka odkurzacza. Wychodzące powietrze automatycznie z aromatyzuje powietrze w mieszkaniu.
15. Aby nasze włosy pięknie i intrygująco pachniały, dodać do szamponu kilkanaście kropel olejku.
16. Jeśli chcemy zapewnić sobie spokojne zasypianie bez problemów należy skropić róg poduszki naturalnym olejkiem lawendowym, a w czasie kataru olejkiem eukaliptusowym.
17. Olejek zapachowy można zastosować podczas prania ręcznego lub w pralce dodając ulubiony zapach do proszku do prania.
18. Do kominków do kilku łyżeczek wody dodać kilkanaście kropel wybranego olejku.
19. Aby uzyskać w samochodzie przyjemny zapach, możemy nasycić olejkiem wyschniętą choinkę zapachową lub napełnić pusty wkład odświeżacza montowanego na nadmuchu. Innym skutecznym sposobem jest skropienie olejkiem wycieraczek samochodowych /dywaników/ .
20. Aby uzyskać w mieszkaniu piękny zapach i uprzyjemnić mycie podłóg, można dodać do wody ulubiony zapach olejku.
21. Do lampek naftowych i oliwnych - w zależności od wielkości pojemnika - należy dodać do 15 kropel olejku.
Masaż - masaż z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Aby sporządzić olejek do masażu mieszamy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25 ml naturalnego oleju roślinnego najlepiej migdałowego lub kokosowego. Olejek do masażu należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu (ale nie w lodówce). Przystępując do masażu nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca np. kark, barki, ramiona, plecy wcierając w nie olejek. Po masażu odpoczywamy przez kilkanaście minut i pozwalamy, aby skóra wchłonęła olejek potem możemy umyć ciało, wziąć prysznic lub kąpiel.
Kąpiele - jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób stosowania aromaterapii w domu. Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają uczucie zmęczenia. Przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel - do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących czy pieniących. Do już napełnionej wanny wkrapiamy od 5 do 15 kropli jednego lub kilku olejków i dokładnie mieszamy go z wodą. Silnie stężone olejki możemy rozcieńczyć olejem kokosowym. Pozwoli to na lepsze nawilżenie skóry. Dla poprawy działania kąpieli, przy wannie możemy zapalić świece zapachowe lub kadzidełka. Długość samej kąpieli terapeutycznej to 10 - 30 minut. Po kąpieli wcieramy w ciało balsam z olejkami. Wskazany jest również masaż. Takich kąpieli możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu.
Inhalacje - najwygodniejszą, najpopularniejszą i bardzo estetyczną formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Podobny efekt można uzyskać używając do inhalacji ceramiczny pierścień na żarówkę. Do kanalika pierścienia wlej 4-6 kropli olejku i umieść go na zapalonej żarówce. Pod wpływem ciepła z żarówki olejek w pierścieniu paruje. Używaj w pokojach, gdzie są chorzy lub aby wzmóc koncentrację podczas nauki i pracy. W ten sposób usuniesz nieprzyjemny zapach i uzyskasz miłą atmosferę oraz poczucie komfortu.
Kompresy - można stosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą dodaj 2-5 kropli olejku. Zamocz bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przyłóż do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.
Kadzidełka bambusowe - bardzo starym sposobem aromatyzowania powietrza są kadzidełka bambusowe, cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych. Kadzidełko pali się około 30 minut. Można sobie wybrać ulubiony zapach, zawsze jednak towarzyszyć mu będzie aromat drewna sandałowego. Są kadzidełka z kompozycją zapachów o szczególnym działaniu, np. odprężającym, sprzyjającym kontemplacji lub koncentracji.
Pot-pourri - w mieszkaniu warto ustawić pot-pourri. To nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli. Kiedy zapach zanika, potpourri skrapiamy ponownie.
piątek, 4 marca 2011
Zasady używania olejków eterycznych
Z zabiegów aromaterapeutycznych można korzystać w specjalistycznych gabinetach lub wykonywać je samodzielnie. Zawsze należy jednak pamiętać, że olejki eteryczne są silnymi koncentratami i konieczne jest przestrzeganie reguł bezpieczeństwa.
· Osoby cierpiące na epilepsje powinny unikać następujących olejków: hyzop, koper, rozmaryn.
· Nie należy opalać się przez 6 godzin po zastosowaniu olejków cytrusowych.
· Kobiety w ciąży powinny unikać następujących olejków: bazylia, benzoe, brzoza, cedr, szałwia muszkatołowa, goździk, hyzop, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, mirra, rozmaryn, szałwia lekarska, tymianek.
· Dzieci poniżej 12 roku życia mogą stosować olejki eteryczne jedynie pod ścisłą opieką licencjonowanego aromaterapeuty.
· Osoby mające skłonności do alergii powinny stosowanie olejków poprzedzić testem kontrolnym. Kroplę olejku eterycznego rozpuszcza się w lyżeczce oliwy roślinnej. 2 krople tej mieszaniny wciera się w malą powierzchnię skóry na mostku lub za uchem i pozostawia na 12 godzin. Jeśli po tym czasie nie wystąpią reakcje alergiczne typu zaczerwienienie lub swędzenie, olejek można stosować. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub licencjonowanym aromaterapeutą.
· Nie stosuj większych dawek olejków niż to wskazane: 5-10 kropli w kominku aromaterapeutycznym, 10-15 kropli do kąpieli w wannie.
· Nie wolno wykonywać masażu aromaterapeutycznego osobom ze stanami zapalnymi, jak np.: żylaki podudzia lub zakrzepica, przy zakażeniu i ranach skóry, w przypadku chorób zakaźnych, przy wysokiej temperaturze.
· Jeśli mieszanina olejków eterycznych dostanie nam się do oczu, należy przemywać je nie wodą, a mlekiem.
· Olejku geraniowego nie powinno się stosować korzystając z pigułek antykoncepcyjnych, a tymiankowego przy nadciśnieniu.
Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości !
Bardzo ważnym elementem w aromaterapii jest jakość i pochodzenie olejków. Własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, nie przerobione, nie rozcieńczone, nie fałszowane!
Stosuj tylko olejki eteryczne wysokiej jakości !
Bardzo ważnym elementem w aromaterapii jest jakość i pochodzenie olejków. Własności aromaterapeutyczne mają jedynie olejki naturalne, nie przerobione, nie rozcieńczone, nie fałszowane!
piątek, 18 lutego 2011
Jakie olejki na jakie schorzenia? (część druga)
Zaburzenia trawienia:
- olejek cytrynowy
- olejek kminkowy
- olejek kolendrowy
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek geraniowy
- olejek różany
- olejek sandałowy
- olejek cytrynowy
- olejek kminkowy
- olejek kolendrowy
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek geraniowy
- olejek różany
- olejek sandałowy
Infekcje skóry:
- olejek cytrynowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek herbaciany
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek cytrynowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek herbaciany
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
Cellulitis:
- olejek cyprysowy
- olejek geraniowy
- olejek kminkowy
- olejek lebiodkowy
- olejek jałowcowy
- olejek paczulowy
- olejek rozmarynowy
- olejek różany
- olejek z kopru włoskiego
- olejek cyprysowy
- olejek geraniowy
- olejek kminkowy
- olejek lebiodkowy
- olejek jałowcowy
- olejek paczulowy
- olejek rozmarynowy
- olejek różany
- olejek z kopru włoskiego
Bóle reumatyczne:
- olejek imbirowy
- olejek kolendrowy
- olejek cyprysowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek imbirowy
- olejek kolendrowy
- olejek cyprysowy
- olejek eukaliptusowy
Bóle mięśni:
- olejek cyprysowy
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek rozmarynowy
- olejek cyprysowy
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek rozmarynowy
Bezsenność:
- olejek różany
- olejek geraniowy
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek mandarynkowy
- olejek różany
- olejek geraniowy
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek mandarynkowy
piątek, 4 lutego 2011
Jakie olejki na jakie schorzenia? (część pierwsza)
Bóle głowy:
- olejek bazyliowy
- olejek hyzopowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek miętowy
- olejek geraniowy
- olejek bazyliowy
- olejek hyzopowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek miętowy
- olejek geraniowy
Nadciśnienie:
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek rozmarynowy
- olejek różany
- olejek szałwiowy
- olejek ylangowy
- olejek lawendowy
- olejek majerankowy
- olejek rozmarynowy
- olejek różany
- olejek szałwiowy
- olejek ylangowy
Niedociśnienie:
- olejek bergamotowy
- olejek miętowy
- olejek lawendowy
- olejek cytrynowy
- olejek bergamotowy
- olejek miętowy
- olejek lawendowy
- olejek cytrynowy
Przeziębienie, katar, kaszel:
- olejek anyżowy
- olejek cyprysowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek herbaciany
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek rozmarynowy
- olejek anyżowy
- olejek cyprysowy
- olejek eukaliptusowy
- olejek herbaciany
- olejek lawendowy
- olejek miętowy
- olejek rozmarynowy
Stres:
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek melisowy
- olejek neroli
- olejek geraniowy
- olejek różany
- olejek jałowcowy
- olejek lawendowy
- olejek melisowy
- olejek neroli
- olejek geraniowy
- olejek różany
piątek, 21 stycznia 2011
Olejki eteryczne w życiu codziennym – w biurze
piątek, 7 stycznia 2011
Olejki eteryczne w życiu codziennym – w sali konferencyjnej
DOCEŃMY ZAPACHY NATURY W SALI KONFERENCYJNEJ
Wrażenia zapachowe z otaczającego nas świata mają ogromny wpływ na samopoczucie i stany emocjonalne, l0 milionów komórek węchowych w naszych nozdrzach reaguje bez przerwy na cząsteczki substancji zapachowych unoszące się w powietrzu. Na szczęście rejestrujemy świadomie tylko pierwsze sygnały, na które reagujemy od razu, a następnie ich odbieranie w mózgu przenosi się do podświadomości. Nie moglibyśmy inaczej funkcjonować w oceanie otaczających nas zapachów. Zapach ciepły, korzenny, leśny, zmysłowy, kobiecy, męski, zapach domu, kąpieli, kosmetyków, potraw - tak rozróżniamy zapachy i tak je nazywamy. Zawsze jest to nazwa skojarzenia z sytuacją lub partnerem, kwiatem, owocem, domem, miejscem pracy, balem itd. Zapach funkcjonuje w naszej pamięci jako skojarzenie miłe lub niemiłe, przyjazne i ciepłe lub złe, stresujące, drażniące, chłodne, przeszkadzające. Tymi skojarzeniami można sterować.
Oparta na sięgającej w prehistorię wiedzy współczesna nauka o roli zapachu obejmuje również aromaterapię - sztukę wykorzystania naturalnych zapachów. Aromaterapia to nie tylko stosowanie wonnych olejków eterycznych pozyskiwanych z roślin i odbieranie wywoływanych przez nie bodźców węchowych. Idea aromaterapii sięga głęboko w sferę psychiki człowieka, a także fizjologicznego oddziaływania składników olejków eterycznych na funkcje organizmu człowieka. Stworzenie przyjemnej atmosfery otoczenia przyjaznym zapachem to tylko jeden aspekt stosowania naturalnych olejków eterycznych.
Cząsteczki substancji zapachowych olejków eterycznych oddziałują na stany psychiczne. W zależności od doboru olejków ich składniki powodują uspokojenie, wyciszenie stresu, poprawiają koncentrację myśli, stymulują proces uczenia się i przyswajania wiedzy, pobudzają zmęczony umysł. Poprawiają zdolność kojarzenia. Te szczególne właściwości wybranych olejków eterycznych należy szczególnie docenić podczas sympozjów, konferencji, szkoleń, wielogodzinnych narad, gdy szczególnie przydatne jest skupienie, łatwość przyswajania wiedzy, refleks i dobra pamięć. Takie efekty dają między innymi:
Chiński olejek mięty pieprzowej (Mentha piperita) o rześkim, świeżym zapachu mentolu, który poprawia koncentrację, usuwa zmęczenie pracą umysłową.
Sycylijski olejek cytrynowy (Citrus limonum) o ciepłym, świeżym zapachu dojrzałego owocu cytryny - orzeźwia i stymuluje mikrokrążenie.
Francuski olejek rozmarynowy (Rosmarinus officinalis) - z ziołową nutą Lazurowego Wybrzeża - stymuluje i pobudza, pokonując dekoncentrację i zmęczenie.
Hiszpański olejek bazyliowy (Ocimum basilicum) z ziołową nutą gorącego hiszpańskiego lata przełamuje zmęczenie i odświeża.
Aby uzyskać efekt pełnej koncentracji i świeżości umysłu, wystarczy:
Wkroplić na powierzchnię wody w kominku aromaterapeutycznym i zapalić świeczkę, której płomień rozgrzeje wodę, a olejki wypełnią przestrzeń mgiełką zapachów natury. Odparowanie zawartości miseczki trwa około 20 minut.Często problem zapachowy stwarzają pomieszczenia otaczające sale - kuluary, korytarze, sale wystawowe. Do odświeżenia atmosfery i dezynfekcji powietrza wystarczy odparować (w podobnych proporcjach jak w sali konferencyjnej):
- 6 kropli olejku pomarańczowego
Zapach sycylijskiej pomarańczy skojarzony z korzenną ciepłą wonią kory cejlońskiego drzewa cynamonowego ociepli i udomowi atmosferę wnętrz hotelowych i centrów kongresowych. Dobieranie olejków eterycznych zgodnie ze sztuką aromaterapii i tworzenie oryginalnych kompozycji zapachów natury nada każdemu wnętrzu niepowtarzalny i indywidualny klimat. Do odświeżania zadymionych pomieszczeń można zastosować kompozycję zapachową Antitabak, która skutecznie neutralizuje zapach tytoniu i wypełnia pomieszczenia świeżą, aromatyczną wonią.
Subskrybuj:
Posty (Atom)