piątek, 24 grudnia 2010

Olejki eteryczne w życiu codziennym – w saunie



Specjaliści w dziedzinie aromaterapii zalecają wprowadzanie olejków eterycznych za pomocą inhalacji, masażu bądź okładów, czyli drogą układu oddechowego lub poprzez skórę do układu krwionośnego. Środowisko sauny stwarza specyficzne warunki, dzięki którym olejki zapachowe przedostają się wszystkimi, wyżej wymienionymi sposobami, tzn. dzięki wysokiej temperaturze i regulowanej wilgotności - odpowiednik inhalatora - zapach wnika drogami oddechowymi, natomiast wysoka temperatura rozszerza powierzchowne naczynia krwionośne i zwiększa potliwość, co ułatwia wnikanie olejku do wnętrza organizmu poprzez skórę. Pozytywnym skutkiem takiego wnikania olejków zapachowych do organizmu jest fakt, że korzystne ich właściwości nie są niszczone przez enzymy układu pokarmowego.

Do wykorzystania w saunie polecamy w szczególności
olejek sosnowy i eukaliptusowy.

Olejki eteryczne można nabyć w sklepie
Aroma Group®.

piątek, 10 grudnia 2010

Olejki eteryczne w życiu codziennym – w salonie kosmetycznym



Zastosowanie aromaterapii w gabinetach kosmetycznych warto rozpocząć od zapalenia świec zapachowych, które będą witać przybyłych klientów i otaczać ich przyjemnym zapachem. Z czasem można zacząć wprowadzać małe formy masaży relaksujących lub też do klasycznych masaży twarzy czy dekoltu dodawać kroplę określonego zapachu. Poza tym olejki eteryczne stosuje się również dla poprawienia urody i kondycji organizmu. Olejki używane są do masaży, okładów, płukanek, do wdychania w formie inhalacji czy też świec zapachowych. Aromaterapia zastosowana w masażu zmniejsza cellulitis, rozstępy skórne, regeneruje naskórek, odżywia i odmładza skórę, przyspiesza odnowę biologiczną mięśni. Olejki mają różne właściwości lecznicze. Mogą działać antyseptycznie, pomagają zwalczać infekcje wirusowe i grzybicze, część z nich wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, pobudza krążenie i dotlenienie krwi. Olejki eteryczne mają szczególne zastosowanie w kosmetyce oraz w pielęgnacji skóry i włosów. Pobudzają metabolizm komórkowy i poprawiają strukturę skóry. Ich działanie odmładzające polega na przyspieszeniu tempa procesów regeneracyjnych. Wpływ olejków eterycznych na psychikę też jest różnorodny: działają relaksująco albo też pobudzająco. Wprowadzenie aromaterapii do salonów kosmetycznych zapewne umili klientkom zabiegi kosmetyczne, a także może przyśpieszyć efekty odnowy biologicznej.

Produkty aromaterapeutyczne można nabyć w sklepie
Aroma Group®.

piątek, 26 listopada 2010

Olejki eteryczne w życiu codziennym – w jacuzzi


Coraz częściej aromaterapia jest wykorzystywana do kąpieli w jacuzzi. Olejki eteryczne dodane do kąpieli sprawiają, że uzyskujemy silniejsze efekty lecznicze oraz kąpiel staje się przyjemniejsza. Salony odnowy biologicznej oraz uzdrowiska coraz częściej posiadają w swojej ofercie tzw. kąpiel perełkową z aromaterapią lub inaczej kąpiel aromatyczną. Takie kąpiele odprężają, pobudzają, wzmacniają, wspomagają podczas okresów związanych z przeziębieniem. Temperatura kąpieli wodnej powinna wahać się w granicach 35-38 stopni C, zaś sama kąpiel aromatyczna nie powinna przekraczać 20 minut.

Do aromaterapii w jacuzzi polecamy olejki eteryczne Aroma Group®.

piątek, 12 listopada 2010

Olejki eteryczne w życiu codziennym – w salonie odnowy biologicznej


Zabiegani, zapracowani, przeciążeni obowiązkami i spotkaniami często zapominamy o sobie i potrzebnym nam odpoczynku i relaksie, którego w sposób naturalny domaga się nasz organizm. Na szczęście coraz częściej, w powszechnej świadomości, zaczynamy bardziej cenić zdrowy styl życia od medykamentów i pigułek. Higienicznego stylu życia nie można przepisać na receptę, ale może on stać się udziałem każdego z nas i nie musi kojarzyć się z wyrzeczeniami i leczeniem. Istnieje wiele sposobów leczenia zdrowia i dobrego samopoczucia z przyjemnością. Osiągnięcie harmonii ciała i ducha można zrealizować w salonie odnowy biologicznej poprzez odpoczynek i relaks, ćwiczenia fizyczne, masaż, zabiegi w saunie i kąpiele w jacuzzi. Zabiegi te mogą być wzbogacone darem roślinnych
olejków eterycznych i ich naturalnych zapachów tak bliskim każdemu z nas. Aromaterapia - sztuka „leczenia zapachami” niosąc zapachy naturalnych olejków eterycznych wytwarzanych przez świat roślin, stanowi nieodłączny element zdrowego i higienicznego życia. Cząsteczki naturalnych substancji zapachowych niesione przez olejki eteryczne poprzez rzęski węchowe, opuszkę węchową, neuronami przekazywane są do podwzgórza odpowiedzialnego za emocje, część mózgu rejestrującego bodźce zapachowe. Dobroczynne składniki znajdujące się w olejkach eterycznych wnikając do organizmu w trakcie wąchania, podczas kąpieli i masażu przywracają harmonię i równowagę emocjonalną, tonizują nastroje, wyciszają lub stymulują, rozjaśniają umysł.

Salon odnowy biologicznej jest miejscem stworzonym dla aromaterapii wprowadzonej w formie nieskomplikowanych zabiegów relaksujących. Wśród blisko 70 roślinnych olejków eterycznych, aż kilkanaście z nich ma działanie przeciwstresowe i relaksujące. Ponieważ jednak reakcje na bodźce zapachowe są bardzo indywidualne, olejki eteryczne i ich zapachy powinny być wybierane według osobistych preferencji. Ale są olejki eteryczne uniwersalne, których zapach podoba się każdemu z nas.

W sali ćwiczeń.
W sali ćwiczeń polecam olejki cytrusowe, stosowane w kominku aromaterapeutycznym, których, dobrze nam znany zapach, przywołuje miłe skojarzenia.


Sycylijski olejek mandarynkowy ( Citrus nobilis) - uspokajający i tonizujący o łagodnym zapachu skórki owoców mandarynki. Wycisza i relaksuje.
Amerykański olejek bergamotowy (Citrus bergamia) - przeciwstresowy, zmniejsza niepokój, łagodzi wahania nastroju, o świeżym zapachu skórki owoców bergamotki.
Francuski olejek lawendowy (Lavandula angustifolia) - uspokajający, przeciwstresowy o ziołowym zapachu lawendy.

Dyskretnie nawanianie sali ćwiczeń powinno mieć miejsce raz na kilka godzin, tak aby zapach był delikatny, i nie natarczywy. 10 kropli wybranego olejku relaksującego należy wkroplić do wody w miseczce kominka aromaterapeutycznego i zapalić świeczkę. Odparowywanie olejków eterycznych trwa około 20 minut, ale świeży zapach naturalnych olejków będzie się utrzymywał przez kilkanaście godzin stwarzając atmosferę relaksu i świeżości.


Masaż relaksacyjny
Wykwalifikowany masażysta wykona masaż aromaterapeutyczny i na pewno dobierze odpowiednie olejki relaksujące. Masaż relaksujący powinien być wykonywany w jednakowym rytmie ruchów, nie może przynosić bólu i musi trwać minimum pół godziny. Masaż aromaterapeutyczny jest nie wskazany bezpośrednio po wysiłku fizycznym w siłowni czy w saunie.


Kąpiel aromaterapeutyczna.
Kąpiel aromaterapeutyczna jest przyjemnym zabiegiem rozluźniającym i relaksującym. Olejki eteryczne wkroplone w ilości 10-15 kropli do wanny ciepłej (nie gorącej) wody w trakcie kąpieli przenikają do organizmu przez skórę oraz przez drogi oddechowe. O ile w domu są warunki ku temu, aby indywidualnie dobierać dla siebie olejki eteryczne, o tyle w salonie odnowy biologicznej do jacuzzi polecam specjalny uspokajający olejek do kąpieli perełkowej o zapachu melisowo – sandałowym.

Olejki zapachowe i oleje do masażu (olej macadamia, olej z pestek winogron, olej ze słodkich migdałów) można nabyć w sklepie 
Aroma Group®.

piątek, 29 października 2010

Olejki eteryczne w życiu codziennym – zima



Do pięknych zapachów świątecznych zapamiętanych z rodzinnej tradycji, przełomu roku i karnawałowych szaleństw pomogą powrócić pachnące naturalnie olejki eteryczne i aromaterapia. Możemy nasycić nasze domy i wnętrza naturalnymi zapachami olejków eterycznych przypominającymi babcine wypieki świąteczne oraz urok świeżej pachnącej jodły.

Wiek XXI jest niewątpliwym czasem nowoczesności, elektroniki, metalu i szkła, ale w polskiej tradycji Święta, uroczyste przywitanie Nowego Roku, a następnie czas karnawału świętujemy od lat podobnie uroczyście. Święta Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym zachowując odrobinę refleksji, wyciszenia i niepowtarzalnej atmosfery ciepła i pojednania. Przywitanie Nowego Roku i zabawy karnawałowe w bardziej radosnej i wesołej atmosferze. Ale niezmiennie ten okres świąteczny, przełomu roku i karnawału przywołują z pamięci te same zapachy polskich tradycyjnych potraw, choinki, zimnych ogni i szampana. Tempo życia narzuca nam inny styl świąteczno- balowych przygotowań, bo nie zawsze mamy czas w zabieganej codzienności pomyśleć o nich wcześniej. To powoduje, że kupujemy gotowe dania, ciasta i wyciągamy z piwnicy zeszłoroczną plastikową choinkę, a na wyjściowe wieczory wychodzimy zmęczeni i zdenerwowani. Warto wiec skorzystać z aromaterapii i wkroczyć wraz z nią w świat świąteczno - karnawałowych zapachów. Do zapamiętanych z rodzinnej tradycji pięknych zapachów świątecznych, przełomu roku i karnawałowych szaleństw pomogą powrócić pachnące naturalnie olejki eteryczne i aromaterapia. Możemy nasycić nasze domy i wnętrza naturalnymi zapachami olejków eterycznych przypominającymi babcine wypieki świąteczne oraz urok świeżej pachnącej jodły. Kominek aromaterapeutyczny, w którym ciepło zapalonej świeczki nasyci zapachami olejków nasze mieszkania, przywoła zapach zimowego lasu. Światło płomienia wprowadzi i odda świąteczny nastrój choć zapomnieliśmy już o choinkach na których gałązkach pobłyskiwały świeczki, bo zastąpiły je kolorowo świecące lampki choinkowe.

Wonne naturalne olejki eteryczne lub specjalnie skomponowane ich mieszanki przywrócą te świąteczne zapachy i nastroje. 10 kropli olejku sosnowego, jodłowego lub jałowcowego, wkroplone do miseczki kominka na powierzchnię wody wypełnią całe pomieszczenie świątecznym leśnym zapachem. Zawartość kominka zużyje się po około 30 minutach i to wystarczy na cały wieczór lub świąteczny obiad. Z nauki aromaterapii wiadomo, że olejek sosnowy i jodłowy poprawiają nastrój, usuwają napięcie i zapobiegają zmęczeniu i senności. Olejki eteryczne z natury swojej są silnymi środkami bakteriobójczymi, stąd ich stosowanie nie tylko nawania, poprawia samopoczucie ale również dezynfekuje pomieszczenia zapobiegając rozprzestrzenianiu się bakterii, służy więc zdrowiu chroniąc przed infekcjami dróg oddechowych. Jeśli brak pomysłu na prezent dla rodziny lub znajomych doskonałym podarunkiem jest im kominek aromaterapeutyczny z olejkiem. Kupując kominek należy pamiętać o tym, że miseczka kominka do której wlewa się olejek i wodę musi być otwarta i łatwa do umycia, a ten warunek nie zawsze spełniają kominki o wymyślnych kształtach domków, grzybków itp. Im prostszy kominek tym lepszy.

Zapach świątecznego wnętrza to również woń goździków w piernikach, cynamonu w kompocie, skórek pomarańczy i cytryn, czy mandarynek. Aromat imbiru, kardamonu, pieprzu, gałki muszkatołowej - przypraw używanych w świątecznych daniach towarzyszy nieodłącznie spotkaniom i wizytom. Wszystkie te przyprawy zawdzięczają swój zapach olejkom eterycznym, które po wydestylowaniu z roślin znajdują szerokie zastosowanie w aromaterapii.

Oto kilka przepisów na świąteczne zapachy do zastosowania w kominkach aromaterapeutycznych:


Olejek pomarańczowy
– 5 kropli
Olejek cynamonowy z kory – 5 kropli

Tak skomponowane olejki eteryczne o pomarańczowo - korzennym zapachu lekko pobudzają przy zmęczeniu, poprawiają nastrój i dezynfekują powietrze.


Olejek mandarynkowy – 5 kropli
Olejek goździkowy z pąków – 5 kropli

Taka mieszanka o cytrusowo - korzennej nucie ma właściwości dezynfekujące, odpręża i uspokaja.


Olejek cytrynowy – 7 kropli
Olejek muszkatołowy z gałki – 3 krople

Olejki te nasycą wnętrze aurą świeżości i Dalekiego Wschodu, pozwolą usunąć zmęczenie i znużenie, przywrócą witalność.


Olejki te można również stosować w odświeżaczach powietrza, kamionkowych nawilżaczach zawieszonych na grzejnikach lub naczyniach z pot-pourii, czyli suszonymi mieszankami kwiatów. W zamkniętych zimowych wnętrzach przynoszą świeżość i aurę zapachów natury.

Do balu i przed wyjściem na uroczysty wieczór warto się przygotować i odprężyć, tak aby zabawa nie była przykrym obowiązkiem, lecz prawdziwą przyjemnością z niezapomnianymi wrażeniami. Na pewno warto wskoczyć do pachnącej kąpieli z dodatkiem wonnych olejków odprężających i relaksujących. Do wanny ciepłej wody wkroplić 10 kropli olejku drzewa różanego i 5 kropli olejku lawendowego. Piętnastominutowy relaks w wonnej kąpieli oprócz miłych wrażeń zapachowych przyniesie odprężenie i dobry nastrój. Przygotowując się do długiej zabawy zamiast kąpieli można też odprężyć się masażem z dodatkiem wonnych olejków. Olejek neroli, otrzymywany i pachnący kwiatami pomarańczy - 3 krople i olejek ylangowy z egzotycznych kwiatów kanangi - 2 krople rozcieńczone w 10 ml oleju ze słodkich migdałów usuną zmęczenie i wprawią w dobry zmysłowy nastrój. Masaż aromaterapeutyczny wymaga ręki specjalisty, ale naprawdę warto w tym dniu poświęcić pół godziny na dobry relaksujący masaż. Zmęczenie i rozdrażnienie mogą popsuć nawet najlepiej przygotowaną zabawę w wytwornym towarzystwie i miejscu.

A po balu dla osób szczególnie zmęczonych całonocną zabawą, jedzeniem i trunkami polecamy mieszkankę: 5 kropli olejku rozmarynowego i 5 kropli olejku sandałowego dla niewyspanych i skacowanych. Olejek rozmarynowy i sandałowy łatwiej pomogą pokonać skutki całonocnej hulanki.

Stosując olejki eteryczne należy pamiętać o tym, żeby zawsze były najwyższej jakości i pochodziły z pewnego źródła. To właśnie gwarantują produkty Aroma Group®, wśród których można znaleźć wiele pachnących olejków eterycznych i ich mieszanek, z których można wybrać dla siebie ulubione zapachy.

piątek, 15 października 2010

Sposoby aromaterapii



Klasyczna AROMATERAPIA polega na stosowaniu naturalnych roślinnych olejków eterycznych w masażu - kąpieli - powietrzu

Kąpiele 
- jest to najprostszy i najwygodniejszy sposób stosowania aromaterapii w domu. Kąpiele z olejkami eterycznymi leczą i wspomagają leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzą bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia, pomagają w odprężeniu i relaksie, usuwają uczucie zmęczenia. Przed kąpielą aromaterapeutyczną powinnyśmy wziąć prysznic lub zwykłą kąpiel - do kąpieli leczniczej nie powinno się używać środków myjących czy pieniących. Do już napełnionej wanny wkrapiamy od 5 do 15 kropli jednego lub kilku olejków i dokładnie mieszamy go z wodą. Silnie stężone olejki możemy rozcieńczyć olejem kokosowym. Pozwoli to na lepsze nawilżenie skóry. Dla poprawy działania kąpieli, przy wannie możemy zapalić świece zapachowe lub kadzidełka. Długość samej kąpieli terapeutycznej to 10 - 30 minut. Po kąpieli wcieramy w ciało balsam z olejkami. Wskazany jest również masaż. Takich kąpieli możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu.

Masaż
 - masaż z zastosowaniem olejków ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Aby sporządzić olejek do masażu mieszamy od 5 do 15 kropli olejku eterycznego z 25 ml naturalnego oleju roślinnego najlepiej migdałowego lub kokosowego. Olejek do masażu należy przechowywać w buteleczce z ciemnego szkła, w ciemnym i chłodnym miejscu (ale nie w lodówce). Przystępując do masażu nacieramy dłonie olejkiem i masujemy wybrane miejsca np. kark, barki, ramiona, plecy wcierając w nie olejek. Po masażu odpoczywamy przez kilkanaście minut i pozwalamy, aby skóra wchłonęła olejek potem możemy umyć ciało, wziąć prysznic lub kąpiel.

Inhalacje
 - najwygodniejszą, najpopularniejszą i bardzo estetyczną formą inhalacji są kominki aromaterapeutyczne. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku (około 5 kropli) i wody (musi być przegotowana i gorąca), co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. Podobny efekt można uzyskać używając do inhalacji ceramiczny pierścień na żarówkę. Do kanalika pierścienia wlej 4-6 kropli olejku eterycznego i umieść go na zapalonej żarówce. Pod wpływem ciepła z żarówki olejek w pierścieniu paruje. Używaj w pokojach, gdzie są chorzy lub aby wzmóc koncentrację podczas nauki i pracy. W ten sposób usuniesz nieprzyjemny zapach i uzyskasz miłą atmosferę oraz poczucie komfortu.

Kompresy
 - można stosować zimne lub ciepłe kompresy. Do mieszanki z wodą dodaj 2-5 kropli olejku eterycznego. Zamocz bawełnianą ściereczkę w przegotowanym płynie i przyłóż do chorego miejsca. Kompresy ciepłe stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne - bóle głowy, oczy, siniaki, stany napięcia. Przy skurczach kolce, opuchliznach, urazach stawów i stłuczeniach można zacząć od ciepłego kompresu, a zakończyć na zimnym.

Kadzidełka bambusowe
 - bardzo starym sposobem aromatyzowania powietrza są kadzidełka bambusowe, cieniutkie pałeczki oblepione pachnącą żywicą z dodatkiem węgla drzewnego, zmielonego drewna sandałowego i olejków eterycznych. Kadzidełko pali się około 30 minut. Można sobie wybrać ulubiony zapach, zawsze jednak towarzyszyć mu będzie aromat drewna sandałowego. Są kadzidełka z kompozycją zapachów o szczególnym działaniu, np. odprężającym, sprzyjającym kontemplacji lub koncentracji.

Pot-pourri
 - w mieszkaniu warto ustawić pot-pourri. To nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści, suszonych owoców. Na trzy, cztery garście mieszanki stosuje się około 20 kropli. Kiedy zapach zanika, potpourri skrapiamy ponownie.


Do aromaterapii polecamy olejki eteryczne Aroma Group®.

piątek, 1 października 2010

Aromaterapia – termin i historia



Tłumaczenie słowa AROMATERAPIA brzmi: leczenie zapachami. Nie oddaje ono jednak istoty aromaterapii. Nie chodzi tu o leczenie zapachem w ogóle, lecz za pomocą pachnących, lotnych substancji wytwarzanych przez rośliny - olejków eterycznych. Substancje te to wielka tajemnica natury. Niektóre zawierają do kilkuset składników, z których wielu nadal nie znamy. Krążą w roślinach, powodując cyrkulację energii; bronią rośliny przed szkodnikami, a przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne. To tylko przykłady niewyjaśnionej do końca roli olejków w życiu rośliny.

”Aromaterapia jest wykorzystywaniem nadzwyczajnych właściwości roślinnych substancji zapachowych do leczenia chorób i przywracania zdrowia”.


AROMATERAPIA
 jest rewelacyjnie prostą i skuteczną, a przy tym przyjemną w stosowaniu, metodą usuwania wielu dolegliwości przy użyciu naturalnych roślinnych olejków eterycznych używanych w masażu, do kąpieli, oraz w formie inhalacji i wdychania po rozpyleniu w otaczającym nas powietrzu i wchłaniania przez skórę.
Historia od czasów najdawniejszych wskazuje, że ludzie używali olejków eterycznych do wielu różnych celów, wśród których działania terapeutyczne były najważniejsze. Zarówno biblia jak i stare księgi indyjskie, egipskie papirusy, czy antyczne chińskie recepty zawierają opisy olejków eterycznych. Są opisane w literaturze starożytnej, w legendach i poezji. Wśród wielu interesujących historii czystym przykładem aromaterapii jest to, że cierpiąca na bezsenność Kleopatra napełniała poduszki płatkami róż, co zapewniało jej dobry sen i piękne marzenia senne. Współczesne badania wykazały, że olejek różany zawiera składniki o działaniu relaksującym i nasennym. Wiele znanych w medycynie ludowej sposobów leczenia opiera się na
 bezpośrednim lub pośrednim stosowaniu olejków eterycznych. Wiadomo na przykład, że w czasach wielkich epidemii nie ulegali im rękawicznicy, ponieważ szczególnie w średniowieczu było w zwyczaju mocno perfumować skórzane rękawiczki. Historia opowiada też o angielskim średniowiecznym miasteczku, które uniknęło epidemii cholery ponieważ cała ludność trudniła się uprawą i destylacją lawendy.

Wiele lat później Francuz Gatefosse potwierdził antyseptyczne działanie olejku lawendowego lecząc rannych żołnierzy w czasie pierwszej wojny światowej. Gatefosse jest zresztą twórcą określenia "AROMATERAPIA" i napisał pierwszą książkę na ten temat.


W okresie międzywojennym AROMATERAPIA rozwinęła się we Francji i przywędrowała do Anglii. Po drugiej wojnie światowej, a szczególnie w ciągu ostatnich 20 lat AROMATERAPIA jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin medycyny niekonwencjonalnej. AROMATERAPIĘ w Polsce wprowadziła książka dr W. S. Bruda i dr I. Konopackiej pt. "Pachnąca Apteka - Tajemnice aromaterapii", a pierwsze olejki i akcesoria do tej metody wytwarzane były przez dobrze znaną firmę Pollena-Aroma z Warszawy.



Do aromaterapii polecamy olejki zapachowe Aroma Group®.